Nyheder & arrangementer
Du er ikke alene, hvis du synes godt om de danske omslagsillustrationer til Harry Potter-bøgerne. Faktisk blev de, i skarp konkurrence med illustrationer fra nogle af klodens bedste bogillustratorer, kåret til verdens bedste af Harry Potter fans verden over.
Manden bag er den danske illustrator og billedkunstner Per Oluf Jørgensen - eller Per O., som han selv foretrækker at kalde sig. En produktiv herre, som arbejder for en lang række forlag og blandt andet står bag de årlige plakater til Eventyrteateret.
I år kan 58-årige Per O. føje en ny titel til cv’et, nemlig kunstner af Julemærket 2016. Om det at tegne årets Julemærke siger Per: - Listen af meget dygtige kunstnere, der har tegnet Julemærket i årenes løb, er lang. Så blot det at blive spurgt føles ærefuldt, men også skræmmende. Samtidig har jeg rigtig stor respekt for Julemærkefonden og det arbejde, de udfører og har udført i så mange år. Det er virkelig en ære blot at være med i et hjørne af det projekt.
Hvordan selve motivet ser ud, må du vente lidt på endnu. Det afsløres af Julemærkefondens protektor, H.K.H. Kronprinsessen, den 31. oktober på Københavns Rådhus.
Uanset krig, fred og konjunkturer op eller ned, er der hvert år siden 1904 udgivet et Julemærke til støtte for børn på Julemærkehjem. I år er det derfor Julemærke nummer 113 i en ubrudt række, og mon ikke det bliver et magisk et …?
Du kan læse mere om Per O. og se eksempler på hans illustrationer på www.per-o.dk
Julemærket 2018
Julemærket 2017
Julemærket 2015